Historia

70 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Wieprzu

Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu rozpoczęło swą działalność przed II Wojną Światową. Powstało z inicjatywy kobiet i Kółka Rolniczego, które objęło nad Kołem patronat. Pierwszą Przewodniczącą w roku 1934 została Waleria Jura-Bąk. Koło zrzeszało ok. 80 członkiń i działało bardzo prężnie.
Osiągnięcia Koła znane były również poza granicami wsi, a we wrześniu 1938 roku Wieprz gościł nawet uczestniczki krajowego zjazdu inspektorek i prezesek KGW.
Działalność Koła przerwała zawierucha wojenna.
W niedługim czasie po jej zakończeniu Koło zaczęło się odradzać i właśnie od tamtej pory liczymy wiek naszej organizacji. Prezeską została wtedy pani Maria Ogiegło i kobiety przystąpiły aktywnie do pracy.
Kolejnymi prezeskami były: Krystyna Bednarczyk, Stefania Pieczarka, Wiesława Szczotka, Janina Bajgrowicz, Urszula Kocemba, Maria Ćwiertka i obecnie od 2015 roku Lidia Kowala.
Od początku nasze Gospodynie miały sukcesy. Dzięki staraniom Kołowianek pod przewodnictwem  pani Karoliny Matejko udało się uzyskać zgodę na otwarcie pierwszego przedszkola we wsi z siedzibą w Domu Katolickim, które następnie zostało przeniesione na „Góralówkę”. Na czas żniw organizowano również dziecińce.
Praca Koła wychodziła naprzeciw  oczekiwaniom kobiet i wiązała się z potrzebami środowiska. Celem głównym było organizowanie dla gospodyń szkoleń w zakresie uprawy roślin i hodowli zwierząt, a także sprowadzanie i rozdział trudno dostępnej w owym czasie paszy dla zwierząt. Na różnego rodzaju kursach Kołowianki zdobywały umiejętności potrzebne każdej kobiecie, np. kursy kroju i szycia, haftowania, szydełkowania, robienia kwiatów z tkanin i bibuły, układania kompozycji kwiatowych, kursy gotowania i pieczenia oraz sporządzania przetworów na zimę, a także pokazy korzystania z nowoczesnych urządzeń stosowanych w kuchni  i nie tylko.
Kobiety upowszechniały postęp w gospodarstwach wiejskich poprzez zakładanie ogródków warzywnych, tuneli foliowych. Poszerzały swoją wiedzę czytając prenumerowane czasopisma dotyczące pracy w rolnictwie.
W 1970 roku Kołowianki przejęły od Spółdzielni Kółek Rolniczych zespołową odchowalnię kurcząt, funkcjonująca na Twierdzy. W 1988 roku produkcja kurcząt przekroczyła 100 tys. sztuk i zajęła III miejsce w skali wojewódzkiej. Gospodynie z Wieprza mogą się poszczycić również I miejscem w województwie bielskim w konkursie „Więcej mleka wysokiej jakości”. Przez wiele lat włączały się również do konkursu „Więcej warzyw, owoców i kwiatów”. Do dziś zdobyły wiele nagród  za potrawy regionalne, stroiki, wieńce dożynkowe…
Kobiety były organizatorkami dożynek wiejskich, gminnych a nawet powiatowych połączonych z wystawami warzyw, kwiatów, zwierząt hodowlanych i produktów mlecznych. Tradycja jest kultywowana do chwili obecnej, a w 2013r. nasze panie miały wkład w zorganizowanie dożynek diecezjalnych.
Panie od zawsze chętnie angażowały się w  wszelakie prace społeczne na rzecz wsi np.: przy budowie szkoły nr 2, przedszkoli, domu strażaka.
Dla zdobycia funduszy organizowano zabawy karnawałowe, ostatkowe, opłatkowe, festyny, loterie fantowe. Z pozyskanych środków zakupiono zastawę stołową, obrusy i garnki tworząc w ten sposób wypożyczalnie dla mieszkańców wsi – która funkcjonuje w ten sposób do dnia dzisiejszego. Część dochodów wykorzystano na dofinansowanie wyjazdów na wycieczki, imprezy kulturalne i pielgrzymki.
Obecnie panie również angażują się w organizację różnych imprez i uroczystości, dzięki którym zdobywają fundusze, by  nadal prowadzić swą działalność na wysokim poziomie i nieustannie się rozwijać.
Ważnym osiągnięciem była adaptacja pomieszczeń Agronomówki na potrzeby Koła.
Kołowianki podtrzymują dziedzictwo kulturowe wsi i tradycję m.in. poprzez prezentację potraw, nalewek, stroików, koszyczków w trakcie tzw. stołów wielkanocnych i wigilijnych. Wieprz 2-krotnie nawet gościł przedstawicielki z kół Ziemi Wadowickiej na stołach wigilijnych – ostatnio w 2006 roku.
W ostatnich latach zaistniała możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej. Dzięki dobrej współpracy z panią Wójt Małgorzatą Chrapek, Urzędem Gminy w Wieprzu i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wieprzu udało się przystąpić i zrealizować wiele ciekawych projektów, które wprowadziły nową jakość w funkcjonowaniu naszej organizacji: wyremontowano i na nowo wyposażono pomieszczenia w Centrum Informacyjno-Bibliotecznym, gdzie nasze Koło ma swą siedzibę. W 2014r. otrzymaliśmy kilkanaście nowych strojów regionalnych. Współuczestniczyliśmy także w stworzeniu pierwszej książki kulinarnej w naszej gminie, zawierającej przepisy na potrawy z wieprzowiny i ryb pt. „Wieprz i ryba ze smakiem”. Realizacja tego projektu wymagała zorganizowania kilku imprez kulinarnych, w tym stołu wigilijnego, stołu wielkanocnego, wyjazdu do Łeby na Festiwal Smaków oraz do węgierskiej miejscowości Szenna na Święto Kaszanki.
Przez wszystkie lata istnienia Koła członkinie wspólnie świętowały Dzień Kobiet. Spotykały się przy okazji organizowanych kursów gotowania z panią Jadzią Sopicką.
W ostatnim czasie kalendarz wzbogacił się o kolejne spotkania lokalnych organizacji, wychodząc naprzeciw coraz większej potrzebie integracji . Nową propozycją z inicjatywy Kołowianek z Wieprza jest tzw. „Impreza z kwiatami”, ciesząca się dużą popularnością.
Nasze KGW ma wciąż nowe pomysły, np. udział w procesji niedzieli palmowej z własnoręcznie wykonaną palmą, która w 2016r. osiągnęła rekordową wysokość 5m i 5 cm, odwiedziny lokalnych instytucji z drobnymi upominkami z okazji Świąt  Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Bardzo pozytywny odbiór w środowisku miały 2-krotnie już realizowane warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży z naszego sołectwa, pod kierunkiem pani Jadzi Kobielus, uczestniczyło w nich już kilkadziesiąt osób. A mogły się one odbyć dzięki włączeniu się do projektu Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja” z siedzibą w Wieprzu, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy.
Panie angażują się rokrocznie w pomoc przy organizacji Święta Gminy Wieprz. Nie może ich zabraknąć również podczas imprez i innych wydarzeń odbywających się na naszym terenie jak np.: Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Osób Niepełnosprawnych, Dzień Seniora organizowany w Domu Kultury, czy też goszczenie pielgrzymów maszerujących przez Wieprz do różnych sanktuariów lub odwiedzających nas przyjaciół z Węgier i innych gości.
By zadość uczynić statystykom należy wspomnieć, że obecnie Koło nasze liczy 69 członków zwyczajnych w tym 66 pań i 3 panów! Oraz 11 członkiń honorowych.
Oprócz prowadzenia Kroniki naszego Koła, którą mogą Państwo zobaczyć -  nowością jest stworzony przez panią prezes Lidię Kowala blog w Internecie, na który  również serdecznie zapraszamy, odwiedzają go osoby z różnych stron świata i w chwili obecnej ma już ponad  24 tys. odsłon krajowych i 1,5 tys. zagranicznych. Dostępny jest pod adresem: kgwwieprz.blogspot.com.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz